Projektek
Tekintse meg a Fiatal Romák Országos Szövetsége által elnyert Széchenyi 2020 pályázatokat!
továbbKöszöntöm oldalunkon!
Mindenek előtt nagyon röviden szeretnék pár szót szólni magamról. Farkas László vagyok, Tiszaburán lakom családommal, három gyermekem van és boldog házasságban élek a feleségemmel.
Az elmúlt negyed évszázadban a leginkább a cigány közéletben tettem a dolgoztam, tapasztalataimat kisebbségi önkormányzati elnökként és polgármesterként is volt szerencsém három cikluson keresztül aktívan bővíteni. Munkásságom 1991-ben, a Fiatal Romák Országos Szövetsége elindulásával kezdődött, amit édesapámék alapítottak. A szervezet országos nevet kapott eleinktől, ami a rengeteg pozitív szakmai gyakorlat felhalmozásával napjainkra érdemessé érett a szélesebb körű bemutatkozásra.
Eredményeinket és szakmai alapokon álló tevékenységünket szeretnénk országosan megismertetni az emberekkel, illetve szeretnénk a következő évi önkormányzati választásokon a roma közéletben valós alternatívát mutatva megmérettetni magunkat. Hitelesen szeretnénk a cigányságot képviselni! Ez a fő üzenetünk a cigányságnak és nem csak azért, mert ezt mi el tudjuk mondani, hanem azért, mert ezt mi már megcsináltuk az elmúlt 20-25 évben helyi szinten politizálva. Országos bemutatkozó fórumaink állomásain, egy rövid prezentáció formájában ismertetjük eredményeinket és jövőképünket. Az elmúlt évtizedekben elvégzett munka, csak párat említve: különböző kulturális rendezvények megszervezése, lebonyolítása, több száz ember foglalkoztatása és képzése, illetve főiskolára és egyetemre való bejuttatásáról szólt, amit most szeretnénk partnerek toborzásával országosan is kiszélesíteni.
Kiemelten fontosnak tartjuk a képzettséget, különösen, ha az Országos Roma Önkormányzatról beszélünk, hiszen köztudott, hogy a jelenlegi vezetés alulképzett és nagyon kevés a diplomások száma. Véleményem szerint elég egy kis hozzá nem értés és hatalmas károkat lehet okozni, ellenben ha az embernek megvan a kellő iskolai végzettsége, esetleg főiskolája akkor kellő alapot képez a szakmai alapokon történő döntéshozatalra és munkára. Természetesen nem állítom, hogy egy főiskolai végzettség mindent kivált, de azért nagyon jó, ha van. A közösség vezetőinek át kell látnia a pályázati lehetőségeket, értenie kell azt a nyelvezetet, amit a közigazgatás használ. Ebből egyenesen ered, hogy gyakorlatilag műveletlenül nem lehet elvárni senkitől, hogy ezen a nyelven értsen. Ez olyan mintha Kínaiul beszélnének az emberhez. Legfontosabb üzenetünk mindenkihez: ha valaki gondolkodik abban, hogy tenni akar a cigányokért és nem csak a nagy szavak mentén, hanem kíváncsi arra, hogy gyakorlati formában mit lehet tenni ezért a közösségért, az keressen fel bennünket.
Kezdjünk el dolgozni tényleg azon, hogy a cigányság felzárkóztatása ne csak papíron legyen meg, hanem a gyakorlatban is.
Ez egy teszt térkép: